خانه / فلاشینگ چیست؟

فلاشینگ چیست؟

فلاشینگ سازه ای فلزی و درپوش مانند است که اکثر مواقع برای آب بندی در نمای ساختمان و مخفی نمودن لبه سازه های فلزی استفاده می شود.

فلاشینگ نما:

فلاشینگ نما بر اساس طرح پیشنهادی مهندس ساختمان در ابعاد مختلف و با ضخامت های گوناگون قابل ساخت می باشد.در برخی مواقع از فلاشینگ تنها برای زیبا سازی نمای ساختمان استفاده می شود تا با ترکیبی ازمتریال های گوناگون در کنار هم زیبایی بیشتری به نمای ساختمان بدهد.

کاربرد فلاشینگ نما در سازه های شیروانی به این صورت است که معمولان فلاشینگ را به آخرین بخش فلزی و زیر صفحات شیروانی نصب می کنند تااز ورود آب به سازه شیروانی جلوگیری نموده و زیبایی نما را نیز دربر داشته باشد.

مزیت های فلاشینگ نما :

۱- مخفی کردن سازه فلزی زیر شیروانی

۲- عدم نفوذ باد و طوفان به داخل سازه شیروانی که باعث استحکام سقف و جلوگیری از بروز سر وصدا داخل شیروانی می گردد.

۳- زیبا سازی نمای زیر شیروانی و نما ساختمان

۴- آب بندی و ایجاد عایق مناسب بخصوص برای سقف های شیب دار

فلاشینگ پنجره:

فلاشینگ پنجره جهت آب بندی و ایجاد لبه فلزی بالای پنجره ها استفاده می گردد که این کار جدا از زیبایی نمای ساختمان از ریزش برف و باران روی شیشه ها و جلوگیری می نماید.

از نکات قوت استفاده از فلاشینگ پنجره درنمای ساختمان ایجاد لبه محافظ فلزی روی نما بوده که باعث استحکام و زیبایی نمای ساختمان می شود . این ابزار روی نمای ساختمان و بالا یا دور تا دور پنجره های ساختمان قابل اجراست.

فلاشینگ پشت بام :

فلاشینگ پشت بام در واقع در پوش فلزی روی لبه پشت بام یا اصطلاحا جانپناه دور پشت بام می باشد . این ابزار از ورق با کیفیت و گالوانیزه تهیه می شود تا علاوه بر آب بندی و ایجاد عایق روی لبه پشت بام در مقابل باد و باران نیز مقاوم باشد . فلاشینگ پشت بام معمولا آخرین مرحله از تکمیل نمای ساختمان می باشد که با ایجاد سوراخ هایی روی لبه های پشت بام به این قسمت رولپلاک می شود . پس از نصب و اطمینان از استحکام فلاشینگ پشت بام اقدام به رنگ آمیزی فلاشینگ می شود.

برای ساخت فلاشینگ با توجه به شرایط جوی محیطی و درخواست کارفرما می توان از ورق های سیاه روغنی یا گالوانیزه و در برخی موارد جهت زیبایی ساختمان از ورق استیل استفاده نمود . لازم بذکر است که گروه تاسیسات ارس با توجه به سابقه چندین ساله خود در اجرای فلاشینگ در مناطق مختلف با مشاوره صحیح در انتخاب نوع ورق بکار رفته شده را از نظر کیفیت ساخت تضمین می نماید .

مراحل تولید فلاشینگ :

ابتدا بر اساس نیاز مشتری و پروژه نوع ورق و ضخامت آن مشخص می گردد . ( ضخامت بالای ورق های فولادی باعث افزایش طول عمر فلاشینگ می گردد )

برش کاری :

ورق انتخاب شده در طول و عرض مورد نیاز با دستگاه های اتماتیک برش داده می شوند تا برای خمکاری آماده گردند.

خم کاری :

توسط دستگاه های خم کن ( به عنوان مثال ورق سیاه ) که در ابتدا دارای سطحی صاف می باشد در زاویه ۹۰ ، ۴۵ ، ۳۵ درجه و همچنین بصورت نیم دایره و یا کمان خم می گردد .

مراحل نصب :

مراحل جوشکاری و رنگ آمیزی در این بخش از کار انجام می گیرد به این صورت که اگر ورق های خم شده با روش پرچ کاری به هم وصل شوند . ابتدا ورق رنگ آمیزی شده و بعد در محل خود قرار داده شده و به هم پرچ می شوند . اما اگر اتصالات جوشی باشد اول یک آستر ضد زنگ بر روی ورق زده و بعد فلاشینگ آماده شده در جای خود قرارگرفته و جوشکاری انجام می گیرد.(بعد از جوشکاری در صورت نیاز مشتری،فلاشینگ با رنگ دلخواه رنگ آمیزی می شود)